Runatolia

Yardımseverlik Koşusu

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada STK’ları (sivil toplum kuruluşları) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bu yolla, 1 sene içinde toplanan bağış miktarı 1.5 milyar dolar iken sadece Londra Maratonu’ndaki bir koşuda, 30 bini aşkın kişi aracılığıyla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiştir.

Türkiye’de 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu sayesinde Runatolia’da (o zamanki adı Runtalya) duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu kampanyasında 75 bin TL bağış toplanırken, Türkiye’de yardımseverlik koşusu ile bağış alan dernek ve vakıf (STK) sayısı 40’ı aşmış ve bir yılda koşu yolu ile dernek ve vakıflara yapılan bağış miktarı 10 milyon TL’yi aşmıştır. Runatolia olarak, ülkemizdeki yardımseverlik bilincinin geliştirilmesine öncülük etmekten gurur duyuyoruz.

Yardımseverlik koşusu kampanyası boyunca yapılan bağışlar, doğrudan doğruya STK’nın, ilgili proje için açılan resmi banka/kredi kartı hesabına aktarılır.

Yardımseverlik koşusu sadece bağış demek değildir, kalbinizi ısıtan, çözülmesini arzu ettiğiniz, dikkat çekmek istediğiniz bir amacı sosyal çevrenize de duyurmuş olursunuz. Bu, yardımseverlik koşusu yaptığınız STK için bir nevi elçilik rolü üstlendiğiniz anlamına da gelir. Kısaca, bağışın yanı sıra, farkındalık sağlar ve sorunun çözümüne katkıda bulunursunuz.

Yardımseverlik koşucuları, Mart 2008’den bu yana  İyilik Peşinde Koş Platformu’nda yer alan 40+ sivil toplum kuruluşuna ait projeler için iyilik peşinde koşmuş ve 340 bini aşkın bağışçıdan, 37 milyon TL’yi aşan bağış toplamışlardır. 2008 yılından bu yana yalnızca Antalya’da 6.000 yardımseverlik koşusu ile 100.000 destekçi harekete geçirilmiş ve 11 milyon TL bağış, STK’ların projelerine aktarılmıştır.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda öncü olan Adım Adım https://ipk.adimadim.org sayesinde bütün bağışların anında izlenebileceği web sitesi ile bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

Adım Adım gönüllü koşucuları tarafından desteklenen STK’ların yıl içindeki bireysel bağış toplamlarının %30′u yardımseverlik koşuları sayesinde toplanmaya başlanmıştır.

Adım Adım’ın kayıtlı gönüllü koşucu sayısı 2017 Aralık ayı itibariyle 43 bin kişiyi aşmıştır.

Siz de Runatolia’da iyilik peşinde koşmak isterseniz ipk.adimadim.org’u ziyaret etmeniz yeterli.

Advertisement

  • ipk.jpg